Sketchnoting w nauce angielskiego

sketchnoting w nauce angielskiego

Sketchnoting w nauce angielskiego

Czy wykorzystujesz sketchnoting do nauki języka angielskiego?

Sketchnoting staje się coraz bardziej popularny zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Co to takiego? To wizualna notatka, która powstaje z wykorzystaniem elementów tj. ramki, ikony, strzałki, kolory, symbole i innych, dowolnych znaków graficznych. Nazwa pochodzi od angielskich słów sketch – czyli szkic oraz noting – czyli notowanie. Metoda ta jest niezwykle pomocna w nauce języków obcych.

Jakie są zalety sketchnotingu, czyli notatki graficznej z elementami tekstowymi?
  • Ułatwia zapamiętywanie
  • Pobudza kreatywność
  • Wprowadza elementy dobrej zabawy
  • Angażuje i zaciekawia
  • Pomaga przekazać trudne rzeczy w łatwy i prosty sposób

Sketchnoting można wykorzystać podczas lekcji (zarówno stacjonarnych, jak i zdalnych), jako element pracy projektowej, podczas notowania tego, co mówi wykładowca, do samodzielnej pracy w domu, jako przygotowanie do sprawdzianu, przypomnienie najważniejszych rzeczy – wszędzie tam, gdzie pojawiają się informacje do zapamiętania.

W przypadku nauki języka angielskiego sketchnotki można wprowadzić podczas nauki trudnych zasad gramatycznych, słownictwa, czasowników złożonych itp. Wizualne elementy ułatwią zrozumienie i zapamiętanie nowych reguł.

Notatki graficzne może tworzyć każdy. Do ich tworzenia nie są potrzebne żadne szczególne umiejętności. Wystarczy czysta kartka, najlepiej A4, czarne cienkopisy, ewentualnie kolorowe flamastry i zakreślacze. Najważniejsze jest to, żeby to, co tworzysz było dla ciebie zrozumiałe i czytelne. Mówi się, że większość rzeczy można narysować przy pomocy 5 kształtów (koła, kwadratu, trójkąta, kreski, kropki) 🙂 

Jeśli jesteś nauczycielem, wprowadzając sketchnotki jako element pracy z uczniami zaciekawisz ich, zaangażujesz i z pewnością uatrakcyjnisz swoje lekcje!

Jeżeli jesteś uczniem, tworzenie notatek graficznych ułatwi ci zapamiętywanie zasad gramatycznych czy słownictwa oraz zapewni dużo frajdy!

Jak zacząć robić sketchnotki?
  • Skup się i wychwyć z wielu informacji te kluczowe, warte zapamiętania – możesz zaznaczyć w podręczniku/tekście/innym materiale najistotniejsze wiadomości i na tej podstawie stworzyć „sketchnotkę”, albo robić ją na bieżąco, np. podczas lekcji.
  • Tworząc notatkę wizualną posługuj się hasłami i słowami kluczowymi, nie zapisuj całych zdań.
  • Na początku używaj prostych symboli graficznych, rysuj jak najprościej.
  • Wyróżniaj najważniejsze elementy (większą czcionką, kolorem), bardziej szczegółowe informacje zapisuj mniejszą czcionką, np. w podpunktach.
  • Notuj ręcznie – wówczas lepiej zrozumiesz i zapamiętasz dany temat.
  • Pamiętaj, że twoja notatka nie musi być dziełem sztuki.
  • Ćwicz i jeszcze raz ćwicz, praktykuj, testuj – oczywiście, jeżeli chcesz tę umiejętność doskonalić.

A może spróbujesz zrobić sketchnotkę z CZASOWNIKÓW MODALNYCH?

Gorąco cię zachęcamy, abyś spróbował wykorzystać sketchnotki w nauce języka angielskiego. Ten sposób notowania jest niezwykle przyjemny i skuteczny. Życzymy miłego notowania!

Zapraszamy Cię do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego! 

 

Sketchnoting w nauce angielskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry