Nauka czasowników złożonych (phrasal verbs) – sposoby

nauka czasowników złożonych sposoby

5 sposobów na skuteczną naukę czasowników złożonych (phrasal verbs)

Czasowniki złożone to połączenie czasownika z przyimkiem lub przysłówkiem (np. out, in, up, along, down itp.), które tworzy wyrażenie o innym znaczeniu niż sam czasownik. Dodatkowo znaczenie czasowników złożonych może być różne w zależności od kontekstu.

Phrasal verbs są używane przez native speakerów na co dzień, dlatego nie ma możliwości pominięcia ich w nauce angielskiego. Wbrew pozorom, ich znajomość ułatwia życie, gdy już je poznasz będziesz miał większą swobodę w komunikacji, a Twoje wypowiedzi staną się płynniejsze i pewniejsze.

Poznaj 5 sposobów na skuteczną naukę czasowników złożonych (phrasal verbs)!
SPOSÓB 1 Ucz się małymi partiami

Ilość czasowników złożonych jest bardzo duża, dlatego nie próbuj się od razu uczyć wszystkich na raz. Najlepiej wprowadzać je partiami, np. po 2 czasowniki dziennie – wówczas po 5 dniach będziesz miał opanowanych już 10 phrasal verbs! W tym przypadku liczy się jakość, a nie ilość. I pamiętaj, żeby robić to systematycznie, nie z doskoku.

SPOSÓB 2 Ucz się tematycznie

Polecamy uczenie się czasowników złożonych na zasadzie tematyczno-skojarzeniowej. Chodzi o to, aby uczyć się czasowników złożonych związanych z konkretnym tematem. Zastanów się, w jakich codziennych sytuacjach mógłbyś je wykorzystać. Może to być np. podczas rozmowy telefonicznej, w podróży, na lotnisku czy w sklepie. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy którego phrasal verbs użyć i co w tej konkretnej sytuacji znaczy.

Inna metoda, a mianowicie metoda polegająca na uczeniu się czasowników złożonych alfabetycznie lub według przyimków jest nudna i – naszym zdaniem – zupełnie nieefektywna. Ucząc się w taki sposób momentalnie zapomnisz co one znaczą i będzie ci trudno z nich skorzystać w codziennej komunikacji.

SPOSÓB 3 Wykorzystuj sketchnoting

Świetnym sposobem jest robienie tzw. sketchnotek, czyli notatek w formie graficzno-tekstowej. Możesz napisać na środku kartki temat, którego dotyczą phrasal verbs, np. PODRÓŻE lub UBRANIA, a następnie wypisać wszystkie czasowniki złożone wiążące się z tym zagadnieniem. Dodatkowo wzbogacasz je elementami wizualnymi, które kojarzą ci się z danym czasownikiem frazowym. Więcej na temat tego sposobu nauki piszemy tutaj:

Sketchnoting w nauce angielskiego

SPOSÓB 4 Ucz się z kontekstu

Jak wcześniej wspominaliśmy, jeden czasownik frazowy może mieć kilka różnych znaczeń (!) zależnych od kontekstu. Dlatego ucz się tych czasowników po angielsku za pomocą ich definicji oraz na konkretnych przykładach w zdaniach. Dzięki temu będziesz miał pewność, że używasz ich poprawnie!

SPOSÓB 5 Ćwicz, powtarzaj i stosuj w praktyce!

Systematyczne powtórki w nauce języka to klucz do sukcesu. Jeżeli nie będziesz powtarzał czasowników frazowych, bardzo szybko o nich zapomnisz.

Czasowniki złożone możesz powtarzać wykonując ćwiczenia, testy sprawdzające czy też układając z nimi własne zdania. Ty wybierasz sposób najlepszy dla ciebie!

My polecamy:

phrasal verbs podroze ubrania telefon

phrasal verbs gotowanie komputery ludzie

 

 

 

 

Zapraszamy Cię do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego! 

Nauka czasowników złożonych (phrasal verbs) – sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry