HIGH vs TALL

HIGH vs TALL

HIGH vs TALL

„High” i „tall” są wyrażeniami wzrostu i mogą być używane do opisania rozmiaru czegoś. W języku polskim jedno słowo opisuje te dwa angielskie określenia – jest to słowo „wysoki”. Chociaż są one często używane zamiennie w mówionym języku angielskim, „high” i „tall” mogą mieć nieco inne znaczenia. Dowiedz się poniżej, jak poprawnie używać każdego słowa.

“The building is more than 50 metres high.” – „Budynek ma ponad 50 metrów wysokości”.

“The building is more than 50 metres tall.” – „Budynek ma ponad 50 metrów wysokości”.

Oba zdania brzmią poprawnie, gdy są używane w mowie, ale które z nich jest poprawne gramatycznie? Przyjrzyjmy się najpierw definicjom każdego słowa.

TALL

„Tall” to słowo, które odnosi się do wzrostu osoby lub przedmiotu. Tak więc, gdy ktoś pyta Cię, jaki jesteś „wysoki”, pyta o Twój wzrost w calach, stopach lub centymetrach. To samo dotyczy budynku lub góry. „Tall” może być również użyty przy porównywaniu wzrostu.

Przykłady:

I’m 180 cm tall. – Mam 180cm wzrostu.

She is the tallest woman I’ve ever seen. – Ona jest najwyższą kobietą, jaką kiedykolwiek widziałem.

That tower is taller than the one in New York. – Ta wieża jest wyższa niż ta w Nowym Jorku.

Peter is taller than Adam. – Piotr jest wyższy od Adama.

HIGH

„High” to słowo używane do opisania wzniesienia/wysokości czegoś z poziomu gruntu. „High” może również odzwierciedlać wysokość czegoś z ustalonego punktu. Na przykład most taki jak Brooklyn Bridge byłby wysoko nad wodą.

Przykłady:

That window is high. – To okno jest wysokie. (z poziomu ziemi)

Rysy is the highest mountain in Poland. – Rysy to najwyższa góra w Polsce.

How high are we? – Jak wysoko jesteśmy?

The gate is two metres high. – Brama ma dwa metry wysokości.

Wracając do zdań podanych na początku, w pierwszym przykładzie – które z nich jest poprawne? W rzeczywistości oba zdania są poprawne, ponieważ budynek jest zarówno wzniesiony nad ziemią (high), jak i wymiernie wysoki (tall).

Więcej wyjaśnień dotyczących problematycznych słówek i zwrotów w codziennej komunikacji znajdziesz w Niezbędniku Siódmoklasisty. Sprawdź! 

Zapraszamy Cię do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego! 

 

HIGH vs TALL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry