Dzień Świętego Patryka

dzień świętego patryka

Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka (Saint Patrick’s Day) to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca. Święty Patryk jest patronem Irlandii. 17 marca jest dniem jego śmierci, stąd właśnie tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania. Dowiedz się więcej na temat tego święta!

Kim był Św. Patryk?

Święty Patryk to biskup i apostoł Irlandii, święty kościoła i organizator życia religijnego w tym kraju. Pochodził prawdopodobnie z Walii. Jako młody chłopiec został porwany i sprzedany do niewoli do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się tam również sprawami wiary. Po tym okresie jako dwudziestolatek zdołał uciec. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. We śnie miał widzenie, w którym usłyszał wezwanie, żeby wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa.

Obchody Dnia Św. Patryka w Irlandii

Dzień Świętego Patryka jest w Irlandii dniem wolnym od pracy. Podczas obchodów tego święta dominuje zielony kolor – jest to narodowy kolor Irlandii. Irlandczycy w tym dniu zakładają zielone ubrania i organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Każda osoba, która odwiedzała Irlandię w czasie obchodów Dnia Św. Patryka mówi, że najlepiej ten dzień spędzić w Irlandii w Dublinie. Tam jest największa parada i święto to obchodzi się najhuczniej.

Obchody Dnia Św. Patryka na świecie

Święto jest obchodzone nie tylko w Irlandii, ale także na całym świecie, w tym w Polsce. W naszym kraju obchody Dnia Świętego Patryka polegają przede wszystkim na spotkaniach i zabawach w pubach. Serwowane jest zielone piwo, a w klubach odbywają się pokazy irlandzkich tańców i muzyki. Coraz więcej osób tego dnia zakłada zielony strój.

Najchętniej w Europie świętują mieszkańcy Holandii, Niemiec oraz Półwyspu Apenińskiego, a na świecie w USA, Australii i krajach Azji. Te kraje obchodzą tę uroczystość oświetlając na zielono znane miejsca lub obiekty. W Kanadzie podświetlony na zielono zostaje wodospad Niagara, w Anglii – London Eye, w Nowym Jorku – Empire State Building, a we Włoszech Krzywa Wieża w Pizie.

Legendy o Św. Patryku

Głównym symbolem święta jest shamrock (trójlistna koniczyna), która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Legenda głosi, że Święty Patryk wykorzystał ją, aby wytłumaczyć pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Wyjaśniał, że liście reprezentują Ojca, Syna i Ducha Świętego. Kiedy koniczyna ma 4 liście, jest ona symbolem szczęścia, a liście symbolizują szacunek, miłość, zdrowie i bogactwo.

Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami dnia Św. Patryka jest tradycja picia whiskey – obowiązkową szklankę whiskey nazywa się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nalewała za mało tego trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna.

Kolejna legenda mówi o tym, że Św. Patryk wypędził węże z Irlandii. Podobno zrobił to za pomocą drewnianej laski – przegonił węże do morza i zakazał im wracać. Fakt jest faktem – w Irlandii rzeczywiście nie ma węży!

Ale to nie wszystko!

W Niezbędniku Siódmoklasisty znajdziesz tekst PO ANGIELSKU dotyczący Dnia Świętego Patryka wraz z proponowanymi tematami do dyskusji. Zobacz!

Zapraszamy także do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

Dzień Świętego Patryka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry