Czy warto uczyć dzieci języków obcych?

Czy czujecie się przekonani, że nauka języka obcego jest bardzo ważna i że Wasze dzieci powinny się uczyć języków obcych? Ja tak! Poznaj wybrane korzyści płynące z nauki języków obcych.

Korzyści płynące z nauki języków obcych są dość oczywiste. Najważniejszym argumentem jest to, że osoby posługujące się językiem obcym (w szczególności językiem angielskim) mają wyższe kwalifikacje zawodowe, a także większe szanse na awans. A przecież wszyscy pragniemy, aby nasze dziecko miało wymarzoną, dobrze płatną i ciekawą pracę.

Drugim argumentem jest to, że osoby władające językiem obcym mogą swobodnie komunikować się podczas podróży zagranicznych. Język obcy, szczególnie angielski, który jest obecnie językiem międzynarodowym, towarzyszy nam praktycznie na co dzień, w mediach, Internecie, telewizji.

Bez znajomości języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym jesteśmy praktycznie skreśleni z rynku pracy, a podróżując czujemy się niepewnie, ponieważ w razie kłopotów nie będziemy się mogli z nikim porozumieć. A przecież takiej przyszłości nie chcemy dla naszego dziecka.

Jednak podwyższanie kwalifikacji zawodowych i komunikacja za granicą nie są jedynymi korzyściami – są one tylko najbardziej oczywiste. Sprawdź, jakie inne korzyści wynikają z nauki języka.

Zwiększ moc mózgu swojego dziecka

Amerykańscy naukowcy zauważyli, że uczniowie znający języki obce osiągają lesze wyniki w standardowych testach niż ich rówieśnicy, którzy posługują się tylko językiem ojczystym. Szczególnie różnicę tę było widać w przypadku zadań matematycznych, czytania oraz słownictwa. Osoby, które płynnie posługują się językami obcymi, są bardziej elastyczne umysłowo, kreatywne, mają umiejętność rozwiązywania problemów, a także większą wiedzę na temat tego, jak radzić sobie w zmieniającym się świecie.

Inne badania naukowców z University College w Londynie pokazały, że uczenie się języków obcych zmienia szare obszary mózgu, odpowiedzialne za przetwarzanie informacji. Mózg, jeśli jest stymulowany, ma możliwość zmiany struktury – ten efekt nazywany jest plastycznością. Osoby, które w młodym wieku opanowały język obcy, mają najbardziej rozwiniętą szarą strefę mózgu.

Badania naukowców z Uniwersytetu w Chicago wykazały także, że mówienie w obcym języku pozwala wyeliminować skłonność do podejmowania złych decyzji! Dwujęzyczne osoby są bardziej pewne swoich wyborów po przemyśleniu ich w drugim języku, kiedy zweryfikują czy wnioski, które wysunęły są prawdziwe. Oznacza to, że w przypadku drugiego języka może to również pomóc w podejmowaniu mądrych wyborów życiowych.

Czy czujecie się przekonani, że nauka języka obcego jest bardzo ważna i że Wasze dzieci powinny się uczyć języków obcych? Ja tak! Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiednich materiałów do nauki wypróbuj nasze materiały!

Poznaj English is Simple. Niezbędnik Czwartoklasisty oraz English is Simple. Niezbędnik Piątoklasisty.

 

Czy warto uczyć dzieci języków obcych?
Przewiń do góry