3 najważniejsze korzyści z czytania po angielsku

korzyści z czytania po angielsku

3 najważniejsze korzyści z czytania po angielsku

W dzisiejszym świecie dominują przyjemności związane z elektroniką: telewizja, gry komputerowe, konsole, laptopy czy telefony komórkowe. Czytanie zeszło – przynajmniej wśród dzieci i młodzieży – na dalszy plan. A przecież czytanie było kiedyś najpopularniejszą metodą spędzania wolnego czasu.

Czytając rozwijamy wyobraźnię i kreatywność, ćwiczymy koncentrację, czyli wszystkie cechy bardzo przydatne w życiu. Większość z nas zadaje sobie pewnie pytanie – jakie zalety ma jednak czytanie w języku angielskim? Otóż jest ich bardzo wiele. Dużo więcej niż samo czytanie w języku polskim.

Korzyści z czytania po angielsku

1. Oswojenie z językiem i poznanie nowego słownictwa

Czytając książki w języku angielsku wzbogacamy słownictwo. W szkole dzieci uczą się często wyłącznie pojedynczych słówek wraz z ich tłumaczeniami, co nie jest najlepszym sposobem na naukę słownictwa. Jeżeli uczymy się słówek bez kontekstu, nie poznajemy ich pełnego znaczenia oraz niestety dużo szybciej je zapominamy. Jeżeli uczymy się znaczenia słówek w kontekście lepiej zapamiętamy dane słowo, a dodatkowo nauczymy się wykorzystywać je w zdaniu.

Jeśli będziemy mieli odpowiedni zasób słów, staniemy się dużo bardziej pewni siebie i szybko zaczniemy się swobodnie komunikować w języku angielskim.

2. Zwiększenie inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna to umiejętność rozpoznawania i radzenia sobie ze swoimi emocjami, ale także rozumienia uczuć i emocji innych osób. Czytając książki pobudzamy wyobraźnię, reagujemy na treść w różny sposób. Pewnych bohaterów lubimy, innych nie, z pewnych rzeczy się śmiejemy, inne powodują smutek czy nawet łzy, uczymy się wczuwać w sytuacje, które spotykają bohaterów.

Dlatego też, jeśli chcemy, aby nasze dzieci uczyły panować nad swoimi emocjami, wyrażać je w odpowiedni sposób zachęcajmy je do czytania po angielsku.

3. Rozwój myślenia analitycznego

Analityczne myślenie to umiejętność uczenia się, podejmowania decyzji, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów. Musimy być w stanie przewidzieć, jak jedna decyzja bądź jej zmiana wpłynie na resztę otoczenia, świata czy organizacji. W jaki sposób pomaga w tym czytanie po angielsku? Otóż czytając po angielsku, musimy przetwarzać pewne informacje. Gdy oglądamy telewizję czy gramy w gry komputerowe nie przetwarzamy żadnych informacji, bo przy tych czynnościach nie musimy tego robić. Czytanie jest jednak zajęciem aktywnym, całkowicie absorbującym umysł. Dlatego też, jeśli chcemy, aby nasze dziecko nauczyło się myślenia analitycznego, tak ważnego w dzisiejszym świecie, zachęćmy je do czytania w języku angielskim.

Podsumowując. Pamiętajmy, że czytanie po angielsku pomaga naszym dzieciom rozwinąć pewne, bardzo ważne w dzisiejszych czasach cechy i umiejętności. Postarajmy się więc przekonać je do czytania nawet krótkich opowiadań. Dostosujmy je do ich wieku i znajomości języka. Jeśli damy dziecku do czytania zbyt trudne opowiadania – zniechęci się, jeśli jednak będą zbyt proste – dziecko nie nauczy się tyle, ile mogłoby się nauczyć czytając teksty odpowiednie do jego wieku.

Jeśli Twoje dziecko jest w 4 klasie lub kasie wyższej szkoły podstawowej zachęcamy do skorzystania z naszej propozycji. Ebook „Bedtime Stories zawiera 15 krótkich opowiadań napisanych w języku angielskim. Pod każdym opowiadaniem znajduje się słowniczek najtrudniejszych pojęć, co ułatwi dziecku zrozumienie tekstu. Dodatkowo weryfikujemy zrozumienie każdego tekstu poprzez krótkie ćwiczenia. Zadaniem dziecka jest zaznaczyć, które ze zdań podanych w ćwiczeniu jest prawdziwe, a które fałszywe. Ebook zawiera także klucz z poprawnymi rozwiązaniami ćwiczeń, aby zarówno dziecko, jak i rodzic mogli sprawdzić, czy ćwiczenia zostały rozwiązane poprawnie. Skorzystaj!

Zapraszamy także do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

3 najważniejsze korzyści z czytania po angielsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry