Samodzielna nauka języka angielskiego w domu

samodzielna nauka angielskiego w domu

Samodzielna nauka języka angielskiego w domu – 5 porad dla rodziców

Samodzielna nauka angielskiego w domu staje się coraz popularniejsza. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ brakuje im czasu na dowożenie dzieci do szkół językowych, mieszkają z daleka od większego miasta lub ich plan lekcji i ilość zajęć nie pozwala na regularne uczęszczanie na jeszcze jedne zajęcia. Jak pomóc dziecku uczyć się samodzielnie? Dowiedz się z tego tekstu. 

Gdy podjąłeś decyzję o tym, że dla Twojego dziecka najlepsza będzie samodzielna nauka j. angielskiego, warto dobrze ją zaplanować. Przede wszystkim działaj wg harmonogramu i staraj się, aby dziecko go konsekwentnie przestrzegało. Naukę ułatwią mu także dobre materiały dydaktyczne oraz otoczenie się angielskim. 

  1. Znajdź dobre merytorycznie materiały

Pierwszym krokiem do skutecznej nauki j. angielskiego w domu jest znalezienie dobrych, merytorycznych materiałów, które w jasny, przystępny i wyczerpujący sposób wyjaśniają zawiłości gramatyki angielskiej, poszerzają słownictwo oraz zawierają ćwiczenia sprawdzające, czy dziecko potrafi zastosować w praktyce poznane struktury.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami English is Simple (dla uczniów klasy 4, klasy 5, klasy 6, klasy 7 lub klasy 8). Co ważne – w tych materiałach znajdziesz klucz z właściwymi odpowiedziami do ćwiczeń, dzięki czemu wiesz, co Twoje dziecko już umie, a nad czym jeszcze musi popracować.   

  1. Działaj wg planu nauki języka obcego

Sekret skutecznej nauki j. angielskiego tkwi w systematyczności. Jeśli Twoje dziecko poświęci 15-20 minut dziennie na przyswajanie nowej wiedzy, lecz będzie robiło to regularnie, osiągnie szybciej efekty, niż w przypadku, gdyby robiło sobie długie przerwy, uczyło się z „doskoku”, a potem musiało większości rzeczy uczyć się od początku, bo po prostu je zapomniało.

Aby pomóc dziecku w systematyczności, zadbaj o szczegółowy harmonogram jego nauki: kiedy, gdzie i jak będziesz się uczył. W jakie dni? O jakich godzinach? Aby było ci łatwiej to zrobić, w materiałach English is Simple zamieszczamy GOTOWY PLAN PRACY na każdy miesiąc dla Twojego dziecka. Zawiera on również program nauki, dzięki któremu wiesz, czego Twoje dziecko powinno się w danym dniu nauczyć. Dzięki gotowemu harmonogramowi oszczędzisz swój czas i szybko zobaczysz efekty u swojego dziecka!

  1. Spraw dziecku notatnik, w którym będzie mogło zapisywać nowe słówka

Jeżeli chodzi o nowe słówka, warto, żeby dziecko – dla utrwalenia – zapisywało je porównując każdorazowo z oryginałem (np. w zeszytach English is Simple). Do tego celu może wykorzystać:

  • swoje ulubione piosenki czy seriale – polecamy oglądanie ich z napisami i notowanie nowych słówek w notatniku. Warto sprawdzić ich znaczenie w słowniku internetowym, który zazwyczaj, oprócz znaczenia, podaje właściwą wymowę słówka. Jeżeli dziecko rozumie znaczenie danego słówka z kontekstu, nie musi tłumaczyć go na język polski, wtedy szybciej zacznie myśleć po angielsku. Możesz zaproponować dziecku, aby stworzyło i zanotowało własne zdania z zapisanymi słówkami – wówczas jeszcze szybciej je zapamięta.
  • jeżeli chcesz, aby dziecko nauczyło się słownictwa z konkretnego zakresu, np. na temat zdrowia czy środków transportu, wybierz któryś z zeszytów English is Simple – każdy porusza właśnie konkretne słownictwo związane z danym tematem. Wybierz wraz ze swoim dzieckiem zeszyt zawierający interesujące Was słownictwo i … do dzieła!
  • naukę słówek ułatwią dziecku także fiszki. Kolorowe karteczki samoprzylepne może mieć zawsze przy sobie i uczyć się z nich w wolnej chwili. Na jednej stronie dziecko umieszcza słówko angielskie, a na drugiej – jego polskie znaczenie lub obrazek.

Więcej na temat ciekawych i skutecznych metod nauki słówek angielskich znajdziesz tutaj: https://englishissimple.pl/gry-i-zabawy-z-wykorzystaniem-kart-edukacyjnych/

  1. Zachęć dziecko do czytania po angielsku

Czytanie pobudza u dziecka wyobraźnię, wpływa na wzrost kreatywności, poprawia pamięć i ćwiczy koncentrację, czyli wszystko to, co jest ważne w szkole i później w pracy. Czytając po angielsku dziecko dodatkowo poprawia swoją znajomość języka angielskiego, poznaje nowe słownictwo, oswaja się z językiem obcym, uczy się czytać po angielsku ze zrozumieniem, co nie tylko przełoży się na lepsze stopnie w szkole, ale też pozwoli w przyszłości swobodnie podróżować po świecie oraz dostać wymarzoną pracę. Czyż nie tego wszyscy chcemy dla naszych dzieci?

Pamiętaj! Im wcześniej Twoje dziecko nauczy się czytać po angielsku ze zrozumieniem, tym szybciej nauczy się bezbłędnie mówić i swobodnie się komunikować w języku angielskim!

Jeśli chciałbyś zachęcić swoje dziecko do czytania w języku angielskim skorzystaj z materiałów English is Simple, w których znajdziesz m.in. Bloga pisanego w języku angielskim na tematy bliskie dzisiejszym uczniom szkół podstawowych. Śledź również naszego Bloga na stronie, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych wskazówek, ćwiczeń i ciekawostek dotyczących nie tylko samego angielskiego, ale także kultury i tradycji krajów anglojęzycznych.

Więcej o korzyściach z czytania po angielsku, przeczytasz tutaj: https://englishissimple.pl/3-korzysci-z-czytania-po-angielsku/

  1. Traktuj naukę angielskiego jak dobrą zabawę

Zmień samodzielną naukę w zabawę rodzinną. To wcale nie jest trudne, możecie się umówić, że np. przez 15 minut dziennie rozmawiacie tylko po angielsku albo że zadajecie sobie zagadki dotyczące używanych słów czy szukacie ich odpowiedników w języku angielskim. Przekonaj się, jaka to świetna zabawa dla wszystkich, a przede wszystkim niezastąpiona motywacja dla dziecka!

Aby wesprzeć Cię w poszukiwaniach sposobów na urozmaicenie dzieciom nauki języka angielskiego w domu, proponujemy Ci kilka zabawnych i ekscytujących gier do nauki języka angielskiego. Pomogą one Twojemu dziecku szybciej nauczyć się języka, a przy tym spędzić miło czas. Nasze propozycje znajdziesz tutaj: GRY 

Do samodzielnej nauki języka angielskiego polecamy:

Materiały English is Simple, które zmieniają nudną naukę w świetną zabawę.

ćwiczenia pdf angielski klasa 4Dla uczniów klas 4

język angielski klasa 5 pdfDla uczniów klas 5

Dla uczniów klas 6

Dla uczniów klas 7

egzamin ósmoklasisty angielski pdfDla uczniów klas 8

Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

Samodzielna nauka języka angielskiego w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry