Nazwy miesięcy po angielsku

nazwy nazwa miesięcy po angielsku

Nazwy miesięcy po angielsku

Poznaj nazwy miesięcy po angielsku! Dowiedz się też, jakich przyimków używamy z miesiącami w języku angielskim i jak robić to poprawnie.

„Miesiąc” po angielsku to „month”. 

Oto nazwy miesięcy po angielsku:

 1. January – styczeń
 2. February – luty
 3. March – marzec
 4. April – kwiecień
 5. May – maj
 6. June – czerwiec
 7. July – lipiec
 8. August – sierpień 
 9. September – wrzesień
 10. October – październik
 11. November – listopad
 12. December – grudzień 

Jakich przyimków używamy z miesiącami?

Przyimki, których najczęściej używamy z miesiącami to:

 1. in – używany w odniesieniu do konkretnego miesiąca w kalendarzu, np. „I was born in May” (urodziłem się w maju), „We’re going on holiday in August” (jedziemy na wakacje w sierpniu).

 2. during – używany w odniesieniu do całego okresu trwania danego miesiąca, np. „We usually have a lot of rain during April” (zazwyczaj mamy dużo deszczu w kwietniu).

 3. on – używany w odniesieniu do konkretnego dnia miesiąca, np. „My birthday is on the 5th of June” (moje urodziny są 5 czerwca).

 4. at – używany w odniesieniu do określonej godziny w danym dniu, np. „We’re meeting at 7 pm on Friday, the 13th of September” (spotykamy się o 19 w piątek 13 września).

Przyimki te mogą się różnić w zależności od kontekstu, ale powyższe przykłady odzwierciedlają najczęstsze ich użycie.

CALENDAR & WEATHER (Kalendarz i pogoda)

Chcesz poznać także dni tygodnia i pory roku? A może słownictwo  i zwroty związane z pogodą i zjawiskami atmosferycznymi? Zajrzyj do numeru 11 Niezbędnika Czwartoklasisty.

nazwy miesięcy po angielsku

Oto kilka dodatkowych informacji, które warto wiedzieć o miesiącach w angielskim:

 1. Miesiące w języku angielskim piszemy z dużej litery, ponieważ są to nazwy własne.

 2. Miesiące zazwyczaj występują w liczbie pojedynczej. Na przykład: „I’m going to New York in January.”

 3. Możemy użyć przedimka „the” przed nazwą miesiąca, gdy chcemy odnieść się do konkretnego momentu w czasie. Na przykład: „I got married in the month of September” lub „I got married in September.”

 4. Często używamy słowa „month” (miesiąc), aby opisać trwanie okresu czasu. Na przykład: „I’ve been studying English for six months.”

 5. Nazwy miesięcy mogą być skracane do trzech liter, na przykład: Jan. (styczeń), Feb. (luty), Mar. (marzec), Apr. (kwiecień), May (maj), Jun. (czerwiec), Jul. (lipiec), Aug. (sierpień), Sept. (wrzesień), Oct. (październik), Nov. (listopad), Dec. (grudzień). Skróty te są często używane w pisaniu dat i w kalendarzach.

Zapraszamy Cię do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

Nazwy miesięcy po angielsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry