Nauka zdalna – wskazówki dla rodziców

nauka zdalna wskazówki dla rodziców

5 wskazówek dla rodziców dotyczących nauki zdalnej

Co to w ogóle jest nauka zdalna? Krótko mówiąc, zdalne uczenie się ma miejsce, gdy nauczyciele i uczniowie przenoszą zwykłe zajęcia stacjonarne do tymczasowej przestrzeni online. Obecnie większość rodziców pracuje z dziećmi właśnie zdalnie. Jak sobie z tą sytuacją poradzić? Zapoznaj się z 5 wskazówkami dla rodziców, dzięki którym pomożesz dziecku rozwijać się podczas nauki zdalnej. Nauka zdalna – wskazówki dla rodziców:

  1. Wydziel przestrzeń do nauki dla dziecka

Wielu rodziców przygotowało już w domu miejsce, w którym ich dzieci mogą się uczyć. Ale jeśli tego nie zrobiłeś lub jeśli przestrzeń do nauki w Twoim domu jest tylko tymczasowym rozwiązaniem, rozważ opcję stworzenia stałego miejsca, w którym Twoje dziecko będzie mogło spędzać czas tylko na nauce. Chodzi o to, aby w miarę możliwości wygospodarować ciche miejsce do pracy dla dziecka, które pomoże zminimalizować czynniki rozpraszające, tj. rozmowy innych członków rodziny i które będzie komfortowe dla dziecka (wygodny stolik i krzesło). Możesz zaangażować dziecko w proces przygotowywania czy dekorowania tego miejsca, wówczas będzie bardziej „jego”.

Upewnij się też, że dziecko ma materiały niezbędne do wykonania wszystkich zadań. Chodzi tu zarówno o ołówek i papier, stabilne połączenie Wi-Fi, dane logowania do wszystkich kont, jak i dostęp do dodatkowych materiałów – wszystko, co pomoże mu w wykonaniu pracy.

  1. Dopilnuj, aby dziecko miało przerwy w nauce

Rodzice powinni pamiętać, że czas spędzony przy biurku nie jest równy czasowi nauki. Dzieci na ogół najefektywniej się uczą w blokach 30-minutowych, w przypadku młodszych dzieci przerwy warto robić nawet co 15-20 minut i zmieniać rodzaj zajęć / materiałów, aby podtrzymać zaangażowanie dziecka.

Aby utrzymać motywację i skupienie dziecka rodzice powinni zachęcać je do przerw w nauce. Taką przerwą może być kilka głębokich oddechów, wyjście na balkon czy zbiegnięcie i wbiegnięcie po schodach.

Warto robić również dłuższe przerwy w ciągu dnia i pójść z dzieckiem na spacer. Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w efektywnym uczeniu się.  

Uważajmy, żeby nie popaść w pułapkę 8-godzinnego siedzenia przed komputerem. Ten czas na pewno nie będzie równy czasowi efektywnej nauki. Nawet w przypadku dorosłego jest to niemożliwe, tym bardziej więc u dziecka.

  1. Naucz dziecko dzielić zadania na mniejsze części

Jeśli każdego dnia dzieci mają do wykonania wiele zadań, patrzenie na nie razem może być stresujące i przytłaczające. Możesz pomóc swojemu dziecku ucząc je dzielenia zadań na mniejsze części. Jeśli Twoje dziecko musi przeczytać przykładowo 40 stron, aby wykonać zadanie z języka angielskiego, pomocne może być powiedzenie mu, że musi przeczytać tylko pięć stron, a następnie może zrobić sobie przerwę i po jakimś czasie wrócić do tego zadania. Mniejsze części prac czy zadań są łatwiejsze do opanowania dla dziecka.  

  1. Pozostań w kontakcie z nauczycielami

Współpraca z nauczycielami pozwala rodzicom lepiej monitorować postępy i identyfikować obszary wymagające poprawy u dziecka, aby nauka szła we właściwym kierunku. Te rozmowy mogą dotyczyć nie tylko zadań merytorycznych, ale także zachowań dziecka. Ta dodatkowa komunikacja jest szczególnie pomocna (i dla rodzica, i dla nauczyciela) właśnie przy edukacji zdalnej, gdy nauczyciele nie spotykają się z uczniami każdego dnia.

  1. Pamiętaj, że chodzi o dziecko, a nie o wykonanie pracy

Czasami można o tym zapomnieć ze względu na dużą presję, aby wykonać pracę / zadanie domowe jak najlepiej i dostać z niego jak najwyższą ocenę.

Pamiętajmy jednak, że rodzice powinni dziecku pomóc zrozumieć poszczególne zagadnienia, a nie wykonać za nie pracę. Z różnych przedmiotów dziecko może potrzebować innego wsparcia (merytorycznego, co do współpracy czy technologicznego). Pierwszym krokiem jest określenie, czego dokładnie dziecko potrzebuje – a to nie zawsze jest łatwe. Większość uczniów nie wie, czego nie wie. Dlatego Ty (i Internet pełen zasobów) jesteś po to, aby pomóc dziecku w opanowaniu zagadnień, których nie zrozumie.

Nauka zdalna wskazówki dla rodziców – język angielski. Oto kilka zasobów do nauczania angielskiego w domu, które mogą Ci pomóc. Dzięki nim zaoszczędzisz czas, ponieważ gdy Ty lub Twoje dziecko będziecie czegoś potrzebować, zawsze będziecie mogli do nich sięgnąć.

  1. Ćwiczenia PDF – skuteczne ćwiczenia z wyjaśnieniami do samodzielnej nauki angielskiego. Obejmują gramatykę i słownictwo, każdy zeszyt ćwiczeń jest dedykowany określonemu zakresowi słownictwa i zagadnieniu gramatycznemu. Ty wybierasz!
  2. Workbooki – kolorowa, papierowa, pięknie wydana wersja ww. ćwiczeń. Z takich materiałów dzieci chętnie się uczą. Wizualne metody nauczania sprawiają, że wykonywanie ćwiczeń jest przyjemnością.  
  3. Pakiety materiałów – różnorodne materiały i gotowe narzędzia, które pomogą ci w nauczeniu Twojego dziecka „naturalnego” języka angielskiego na cały rok szkolny lub na semestr nauki, w wersji papierowej lub PDF. 
  4. Karty pracy i ebooki – możesz wykorzystać, gdy dziecko potrzebuje powtórki z gramatyki lub do utrwalenia najważniejszych zasad. Są niezastąpione przed sprawdzianem, egzaminem, końcem półrocza czy początkiem roku szkolnego.
Wszystkie materiały English is Simple są zgodne ze szkolną podstawą programową.

Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

Źródła: Cnbc.com; Teachthought.com

Nauka zdalna – wskazówki dla rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry