Jak napisać email nieformalny po angielsku?

email nieformalny po angielsku

Jak napisać email nieformalny po angielsku?

Zasady i zwroty, które musisz znać pisząc email nieformalny po angielsku.

Zanim przejdziemy do zwrotów, których możesz użyć, pisząc emaila po angielsku, przeczytaj poniższe zasady, o których powinieneś pamiętać przy tworzeniu takiego emaila.

Zasady przy pisaniu emaila

Zasada 1 – pamiętaj o określonej strukturze emaila

Twój email powinien składać się z następujących części: nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie i podpis. Każda z tych części powinna być osobnym akapitem (w przypadku rozwinięcia może to być nawet kilka akapitów).

Zasada 2 – stosuj przyjęte wyrażenia i zwroty

W języku angielskim istnieje wiele wyrażeń i zwrotów stosowanych do tego, aby przywitać się z adresatem, nawiązać do poprzedniego emaila, zaproponować rozwiązanie problemu i się pożegnać. Listę przydatnych wyrażeń znajdziesz poniżej. 

Uwaga! Jasny podział na akapity i używanie odpowiednich zwrotów jest niezmiernie ważne. Oprócz tego, że ułatwiają życie odbiorcy, ich znajomość i stosowanie uporządkowanej struktury są wymagane na egzaminach.

Zasada 3 – zadbaj o przejrzystość emaila

Pisz krótko i zwięźle. Już w pierwszym akapicie emaila określ, dlaczego piszesz.

W przypadku maili do znajomych możesz odnieść się do poprzednich wiadomości (In reply to your message) czy zapytać o samopoczucie (How are you?). 

Zasada 4 – wpisz temat swojego emaila

Nie zostawiaj pustego miejsca na temat wiadomości. Koniecznie wpisz tytuł powiązany z treścią emaila. Nie może być on przypadkowy, nie wpisuj w treści maila „Hello”. Zadbaj o to, aby temat był jak najbardziej konkretny, np. „Invitation for my birthday party”.

Dlaczego to takie ważne? W ten sposób oszczędzasz czas adresata i wyrażasz szacunek wobec niego.

Zasada 5 – sprawdź email przed wysłaniem

Przeczytaj emaila jeszcze raz i zwróć uwagę, czy nie ma w nim błędów, literówek, niepotrzebnych powtórek i czy na pewno zawarłeś w nim wszystkie niezbędne informacje.

Przydatne zwroty

Jak zacząć email po angielsku? Jeżeli piszesz emaila po angielsku do kolegi, przyjaciela czy członka rodziny, czyli emaila o charakterze nieformalnym, możesz zacząć tak:

Hi Adam,

Hello Adam,

Hi,

Adam,

A zakończyć możesz w ten sposób:

Best wishes – Wszystkiego dobrego,

Best/Kind regards – Serdeczne pozdrowienia,

Regards – Pozdrowienia,

Bye – Pa,

See you soon – Do zobaczenia wkrótce,

Take care – Uważaj na siebie,

Nie zapomnij o podpisie (wystarczy imię).

Jeżeli oczekujesz odpowiedzi, przed zakończeniem emaila dodaj:

I look forward to hearing from you. – Czekam na wieści od Ciebie.

lub

I’m really looking forward to seeing you. (albo: to meeting you) – Nie mogę się doczekać, kiedy Cię zobaczę / kiedy się spotkamy.

Więcej przydatnych zwrotów i przykładowe emaile znajdziesz w Niezbędniku Szóstoklasisty. Skorzystaj z Niezbędnika, żeby poćwiczyć pisanie emaili, co przyda Ci się więc zarówno w codziennym życiu, jak i w szkole, m.in. na egzaminie ósmoklasisty.

Zapraszamy także do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

Jak napisać email nieformalny po angielsku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry