Jak napisać email nieformalny po angielsku?

email nieformalny po angielsku

Jak napisać email nieformalny po angielsku?

Zasady i zwroty, które musisz znać pisząc email nieformalny po angielsku.

Zanim przejdziemy do zwrotów, których możesz użyć, pisząc emaila po angielsku, przeczytaj poniższe zasady, o których powinieneś pamiętać przy tworzeniu takiego emaila.

Zasady przy pisaniu emaila

Zasada 1 – pamiętaj o określonej strukturze emaila

Twój email powinien składać się z następujących części: nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie i podpis. Każda z tych części powinna być osobnym akapitem (w przypadku rozwinięcia może to być nawet kilka akapitów).

Zasada 2 – stosuj przyjęte wyrażenia i zwroty

W języku angielskim istnieje wiele wyrażeń i zwrotów stosowanych do tego, aby przywitać się z adresatem, nawiązać do poprzedniego emaila, zaproponować rozwiązanie problemu i się pożegnać. Listę przydatnych wyrażeń znajdziesz poniżej. 

Uwaga! Jasny podział na akapity i używanie odpowiednich zwrotów jest niezmiernie ważne. Oprócz tego, że ułatwiają życie odbiorcy, ich znajomość i stosowanie uporządkowanej struktury są wymagane na egzaminach.

Zasada 3 – zadbaj o przejrzystość emaila

Pisz krótko i zwięźle. Już w pierwszym akapicie emaila określ, dlaczego piszesz.

W przypadku maili do znajomych możesz odnieść się do poprzednich wiadomości (In reply to your message) czy zapytać o samopoczucie (How are you?). 

Zasada 4 – wpisz temat swojego emaila

Nie zostawiaj pustego miejsca na temat wiadomości. Koniecznie wpisz tytuł powiązany z treścią emaila. Nie może być on przypadkowy, nie wpisuj w treści maila „Hello”. Zadbaj o to, aby temat był jak najbardziej konkretny, np. „Invitation for my birthday party”.

Dlaczego to takie ważne? W ten sposób oszczędzasz czas adresata i wyrażasz szacunek wobec niego.

Zasada 5 – sprawdź email przed wysłaniem

Przeczytaj emaila jeszcze raz i zwróć uwagę, czy nie ma w nim błędów, literówek, niepotrzebnych powtórek i czy na pewno zawarłeś w nim wszystkie niezbędne informacje.

Przydatne zwroty

Jak zacząć email po angielsku? Jeżeli piszesz emaila po angielsku do kolegi, przyjaciela czy członka rodziny, czyli emaila o charakterze nieformalnym, możesz zacząć tak:

Hi Adam,

Hello Adam,

Hi,

Adam,

A zakończyć możesz w ten sposób:

Best wishes – Wszystkiego dobrego,

Best/Kind regards – Serdeczne pozdrowienia,

Regards – Pozdrowienia,

Bye – Pa,

See you soon – Do zobaczenia wkrótce,

Take care – Uważaj na siebie,

Nie zapomnij o podpisie (wystarczy imię).

Jeżeli oczekujesz odpowiedzi, przed zakończeniem emaila dodaj:

I look forward to hearing from you. – Czekam na wieści od Ciebie.

lub

I’m really looking forward to seeing you. (albo: to meeting you) – Nie mogę się doczekać, kiedy Cię zobaczę / kiedy się spotkamy.

Więcej przydatnych zwrotów i przykładowe emaile znajdziesz w Niezbędniku Szóstoklasisty. Skorzystaj z Niezbędnika, żeby poćwiczyć pisanie emaili, co przyda Ci się więc zarówno w codziennym życiu, jak i w szkole, m.in. na egzaminie ósmoklasisty.

Zapraszamy także do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

Jak napisać email nieformalny po angielsku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry