Daty w języku angielskim - poznaj zasady!
Brytyjczycy korzystają z takiego samego formatu zapisywania dat jak Polacy. Najpierw piszą dzień, potem miesiąc, a na końcu rok, np. datę 8 grudnia 2018 można zapisać na różne sposoby:
8 December 2018
8th December 2018
the 8th of December 2018
8/12/2018
MUST REMEMBER! DATY W JĘZYKU ANGIELSKIM
Daty zapisywane są zwykle w jak najkrótszy sposób i często zdarza się, że odczytując je, musimy dodać coś, co nie jest zapisane. Najczęściej chodzi o słówka: “the” i “of”. Np.
- 10/6/1995 – odczytamy: thetenth of June nineteen ninety-five lub June the tenth nineteen ninety-five
- 3/5/2009 – odczytamy: the third of May two thousand and nine lub May the third two thousand and nine
- 14/9/1620 – odczytamy: the fourteenth of September sixteen twenty lubSeptember the fourteenthsixteen twenty
A jak odczytamy 9/5/2020 albo 12/11/1995?
Żeby poprawnie podawać i odczytywać daty po angielsku niezbędna jest znajomość liczebników porządkowych.
Liczebniki porządkowe (Ordinal Numbers) bardzo się przydają w codziennym życiu. Odpowiadają na pytanie który z kolei? Pierwszy, drugi, trzeci …. Bez nich nie da się podać daty, a często, po prostu dokładnie opisać rzeczywistości. Są one używane niezwykle często – oprócz mówienia o datach – także przy mówieniu o wynikach zawodów sportowych, swoich własnych preferencjach bądź upodobaniach… Są one obecne w każdej sferze naszego życia. Jak tworzymy liczebniki porządkowe w języku angielskim? Dowiesz się z zeszytu HEALTH!
Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!