Mothering Sunday, czyli Dzień Matki w Wielkiej Brytanii

Dzień Matki w Wielkiej Brytanii

Mothering Sunday, czyli Dzień Matki w Wielkiej Brytanii

Co roku 26 maja w Polsce obchodzimy Dzień Matki. To data, którą zna każdy. Z kolei w Wielkiej Brytanii w tym dniu nie znajdziecie żadnych oznak tego święta. Dlaczego? Czy Brytyjczycy nie obchodzą Dnia Matki?

Brytyjczycy również obchodzą Dzień Matki, jednak w innym dniu, a samo to święto różni się od tego, które znamy w Polsce.

Odpowiednikiem Dnia Matki jest w Wielkiej Brytanii „Mothering Sunday”.

„Mothering Sunday” jest świętem ruchomym. Oznacz to, że każdego roku wypada w innym dniu. Jest to zawsze w niedziela, a dokładnie czwarta niedziela Wielkiego Postu, 3 tygodnie przed Niedzielą Wielkanocną. Jest to przeważnie druga połowa marca lub początek kwietnia.

„Mothering Sunday” jest obchodzony jest w Wielkiej Brytanii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu co najmniej od XVI wieku. Nazwa „Mothering Sunday” pochodzi od tradycji odwiedzania rodzimego kościoła (mother church) w połowie postu.

“Mothering Sunday” był również znany w wielkiej Brytanii jako „Refreshment Sunday”, „Pudding Pie Sunday” (w Surrey w Anglii) lub „Mid-Post Sunday”.

Jak Brytyjczycy obchodzą to święto? W ostatnim czasie „Mothering Sunday” przyjęła w Wielkiej Brytanii nazwę i charakter Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych. Oryginalne znaczenie „Mothering Sunday” jest często nieznane, chociaż Brytyjczycy zdają sobie sprawę, że zawsze wypada ona w środku chrześcijańskiego święta Wielkiego Postu.

W tym dniu dzieci obdarowują swoje mamy kwiatami i kartkami z życzeniami. Popularnymi prezentami stały się także karnety na zabiegi spa, masaże, fryzjera, a także bilety do kina, teatru, czy kolacje w restauracjach.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o tzw. Simmel Cake, tradycyjnym cieście przygotowywanym w tym dniu.

„Mothering Sunday” był tym dniem w okresie Wielkiego Postu, kiedy złagodzono zasady postu, ponieważ dawniej co do zasady w czasie postu nie można było jeść słodyczy. Do dzisiaj ciasto to można zobaczyć w okresie postu w sklepach i piekarniach na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Happy Mother’s Day!

Więcej informacji o krajach anglojęzycznych znajdziesz w części naszego Bloga: Wiedza o krajach anglojęzycznych

Zapraszam także do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

 

Mothering Sunday, czyli Dzień Matki w Wielkiej Brytanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry