Jak rodzice mogą wspierać naukę języka angielskiego u dzieci?

wsparcie dziecka w nauce angielskiego

Jak rodzice mogą wspierać naukę języka angielskiego u dzieci?

Wsparcie dziecka w nauce angielskiego

Dzięki wsparciu zarówno nauczycieli, jak i rodziców, dzieci mają większe szanse na używanie i doskonalenie języka angielskiego. Przeczytaj odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości rodziców związane z nauką angielskiego ich dziecka.

Czy mogę wspierać moje dziecko, jeśli nie mówię dobrze po angielsku?

Tak! Możesz pomóc swojemu dziecku nabrać pewności siebie i poczuć się bardziej zmotywowanym, dając mu wiele pochwał oraz zapewniając mu możliwość ćwiczenia języka angielskiego. Dzieciom łatwiej jest się uczyć, gdy w domu są zachęcane i motywowane do nauki.

Możecie też razem uczyć się angielskiego. Jeśli dzieci zobaczą, że jesteś entuzjastą nauki języka, same też będą chętnie się uczyły.

Jak możemy ćwiczyć angielski w domu?

Uczcie się krótko i często: regularny kontakt z językiem naprawdę pomaga dzieciom w nauce. Zadbaj o to, aby czas nauki był krótki i przyjemny (np. 15 minut). Jeśli jednak Twoje dziecko lubi pracować dłużej, pozwól mu kontrolować samodzielnie swój czas aktywności.

Buduj pewność siebie u dziecka: dzieci czasami boją się popełniać błędy na oczach swoich kolegów z klasy. Często czują się bardziej komfortowo próbując różnych rzeczy z rodzicami. Chwal ich, podkreślaj nawet drobne sukcesy i zachęcaj ich, gdy podejmują „ryzyko” (np. próbują wykonać ćwiczenia trudniejsze, dotyczące nowych zagadnień).

Skoncentruj się na zainteresowaniach swojego dziecka: nauczyciele przygotowują lekcje, które mają nadzieję będą interesować całą klasę, podczas gdy Ty możesz naprawdę skupić się na zainteresowaniach swojego dziecka. Wybierzcie razem materiały, które najbardziej przypadną do gustu Twojemu dziecku! Jeżeli dziecko lubi zwierzęta – wybierz materiały dotyczące zwierząt, jeżeli lubi przyrodę – zapewnij mu materiały na ten temat!

Polecamy Ci materiały do nauki j. angielskiego dla dzieci, które są rekomendowane zarówno przez nauczycieli, jak i rodziców. Warto, abyś miał pewność, że materiały, z których będziecie korzystać są poprawne merytorycznie. Te właśnie takie są! Mowa o Niezbędniku Czwartoklasisty, Niezbędniku Piątoklasisty i Niezbędniku Szóstoklasisty

Jak rodzice powinni być zaangażowani w naukę języka angielskiego ich dziecka?

Pamiętaj, że istnieje istotna różnica między „wydawaniem poleceń, instruowaniem” a „edukacją”.

Instruowanie dotyczy mówienia dziecku, co ma robić i jak to zrobić (działanie krótkofalowe).

Edukacja polega na takim prowadzeniu dziecka, aby w pełni wykorzystać jego potencjał (działanie długofalowe).

Rodzice odgrywają istotną rolę w procesie edukacji swoich dzieci, dając im odwagę i pewność siebie dotyczącą np. wykonywania przez nich zadań, zachęcając je i pomagając im rozwijać umiejętności samodzielnego uczenia się.

Przykładowo: jeśli Twoje dziecko utknie przy robieniu pracy domowej z języka angielskiego, nie podawaj mu gotowego rozwiązania „na tacy”. Czasami dziecko potrzebuje chwili, aby samodzielnie rozwiązać problem. Jeśli dziecku jednak nie przychodzi rozwiązanie do głowy, podsuń mu pomysły, w jaki sposób może dowiedzieć się więcej i rozwiązać dane zadanie. Na przykład może skorzystać ze słownika, wskazówek, dodatkowych materiałów, przykładowych odpowiedzi w podobnych zadaniach czy przeszukać Internet.

Jakie rodzaje nagród są najbardziej efektywne podczas nauki języka angielskiego?

Nagrody fizyczne, materialne mogą czasem skutkować jednorazowym zmotywowaniem dziecka, ale nie rozwijaniem długoterminowych umiejętności uczenia się.

Chwalenie i nagradzanie podejmowanego wysiłku, a nie tylko wyników i inteligencji, jest zdecydowanie efektywniejsze i ważniejsze.

Oznacza to, że powinieneś chwalić dziecko na przykład wtedy, jeśli nie poddało się, gdy napotkało trudności w nauce lub znalazło sposób na samodzielne rozwiązanie problemu. Dzieci, które otrzymują tego typu pochwały, robią największe postępy w nauce.

Rodzice mają wiele możliwości, aby docenić wysiłek dziecka – a nagrody nie muszą nic kosztować. Na przykład możesz spróbować:

  • nagrody za aktywność: Twoje dziecko zyskuje dodatkowy wolny czas na wykonywanie swoich ulubionych czynności
  • nagrody społeczne: Twoje dziecko spędza czas razem z rodziną i przyjaciółmi na przyjemnościach
  • nagrody zaproponowane przez dziecko: zapytaj dziecko, jak chciałoby, aby jego wysiłek został doceniony. Jego pomysły mogą Cię zaskoczyć!
Czy moje dziecko będzie kopiować błędy, które popełniam w wymowie języka angielskiego?

Nie. Dzieci słyszą różnice w wymowie u różnych osób, a na ich akcent wpływa wiele rzeczy – nauczyciele, ich rówieśnicy, aktorzy w filmach i tak dalej.

Pamiętaj, że nie ma jednej „prawidłowej” wymowy w języku angielskim. W krajach takich jak Australia, Kanada, Irlandia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i USA istnieje ponad 100 różnych regionalnych i lokalnych odmian języka angielskiego.

Ponadto większość osób posługujących się językiem angielskim pochodzi z innych krajów na całym świecie. Osoby posługujące się językiem angielskim są przyzwyczajone do słyszenia wielu różnych akcentów – to naprawdę ważna część nauki języka.

Podsumowanie (wsparcie dziecka w nauce angielskiego):

Nie martw się, jeśli Twoje dziecko czasami jest zdezorientowane albo ma gorsze dni, gdy uczy się angielskiego. Krzywa uczenia się w kształcie litery U to normalne zjawisko. Jeden krok w tył, potem dwa kroki do przodu!

Zapraszamy także do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

https://www.cambridgeenglish.org/learning-english/parents-and-children/information-for-parents/tips-and-advice/how-parents-can-support-english-language-learning/

Jak rodzice mogą wspierać naukę języka angielskiego u dzieci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry