Jak przygotować dziecko do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego?

egzamin ósmoklasisty angielski

Jak przygotować dziecko do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego?

Pierwsza połowa roku szkolnego niedługo się kończy. Czy nie macie wrażania, że nasze dzieci / uczniowie dużo stracili w ostatnich dwóch latach pandemii? Nauka zdalna, kolejne kwarantanny, a teraz jeszcze sezon przeziębień i grypy… A przecież trzeba jakoś nadrobić ten „stracony” czas.

Jeśli dziecko nie jest obecne na lekcji, gdzie nauczyciel dobrze wyjaśni nowe zagadnienia językowe, bądź jest obecne na zajęciach zdalnych, na których niestety dzieci nie są w stanie się tak dobrze skupić jak na zajęciach stacjonarnych, to niestety z samego podręcznika i zeszytu ćwiczeń nie będzie w stanie opanować materiału. A przecież nikt inny jak właśnie nasze dzieci w niedługim czasie będą musiały się zmierzyć z egzaminem ósmoklasisty!

Egzamin ósmoklasisty angielski – ten moment nadejdzie szybciej niż Ci się wydaje!

Pamiętajmy, że jeśli dziecko narobi sobie zaległości we wcześniejszych klasach – to pomimo szczerych chęci nie da się nadrobić tych zaległości w pół roku przed egzaminem. Żadne dodatkowe pomoce naukowe, żaden korepetytor ani szkoła językowa nie będą w stanie w tak krótkim czasie przygotować dziecka do egzaminu. Co więc powinniśmy zrobić jako rodzice czy nauczyciele języka angielskiego?

  • Po pierwsze, zagwarantujmy dzieciom odpowiednie materiały wcześniej.
  • Po drugie, pilnujmy, żeby dziecko dobrze zrozumiało każde kolejne zagadnienie gramatyczne.
  • Po trzecie, sprawdzajmy, czy dziecko nauczyło się słówek po każdym zakończonym dziale podręcznika.
  • Po czwarte wracajmy co jakiś czas do poprzednich tematów, aby odświeżyć i przypomnieć dziecku dany temat i słownictwo.

Jeśli te 4 kroki będą realizowane, wówczas będziemy mieli pewność, że nasze dzieci / uczniowie dobrze rozumieją materiał i poradzą sobie nie tylko na testach i sprawdzianach szkolnych, ale przede wszystkim na egzaminie ósmoklasisty.

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które obiecują egzamin ósmoklasisty zdany na 100%. Jak wybrać te właściwe?

  • Po pierwsze, sprawdźmy, czy materiał prowadzi dziecko za rękę przez teorię związaną z nowym zagadnieniem tematycznym. Najlepiej sprawdzają się zestawienia w formie tabelek czy gotowych „ściąg”, które można sobie wyciąć i zachować.
  • Po drugie, stopniowanie trudności zadań. Zadania z danej tematyki powinny się zaczynać od najłatwiejszych do najtrudniejszych.
  • Po trzecie, czy przy zadaniach są wskazówki do ich wykonania. Zdarza się, że polecenie nie jest do końca precyzyjne i dziecko tak naprawdę nie wie, co ma zrobić. Wówczas dobrze, jeśli przy ćwiczeniu jest jakiś przykład rozwiązania lub konkretna wskazówka. Zdarza się także, że polecenia napisane są jedynie w języku angielskim, co utrudnia ich zrozumienie. Polecamy materiały z poleceniami dwujęzycznymi – wtedy dziecko uczy się także rozumienia poleceń w języku angielskim.
  • Po czwarte, czy ćwiczenia są różnorodne. Ćwiczenia powinny być tak skonstruowane, aby dziecko chętnie je wykonywało, nie nudziło się, ale też, żeby musiało się wykazać wiedzą na dany temat.
  • Po piąte, czy zadania ćwiczą wszystkie niezbędne umiejętności językowe, tj. słownictwo, gramatykę, pisanie, czytanie, słuchanie itd.
  • Po szóste, czy materiał ma klucz do ćwiczeń. Nie łudźmy się, że każdy rodzic jest w stanie sprawdzić, czy dziecko dobrze rozwiązało ćwiczenia. W przypadku nauczycieli z kolei pomyślmy o ich czasie wolnym, którego mają niewiele. A dzięki kluczowi weryfikowanie prawidłowości rozwiązań jest dużo łatwiejsze i szybsze.

Jeśli materiały mają te wszystkie cechy to warto dać im szansę. My polecamy materiały English is Simple, które cieszą się bardzo dobrą opinią wśród rodziców i nauczycieli.

Są one przygotowane w sposób bardzo intuicyjny dla ucznia, przeprowadzające go krok po kroku po zagadnieniach języka angielskiego. Są polecane nawet do samodzielnej nauki dziecka w domu! Sprawdź nasze materiały już dziś i bądź pewny, że twoje dzieci i uczniowie będą zadowoleni i dobrze przygotowani do sprawdzianów i egzaminu ósmoklasisty.

Materiały do klasy 6

Materiały do klasy 7

Zapraszamy Cię do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego! 

Jak przygotować dziecko do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry