Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

CHRISTMAS TIME! Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

Jesteś ciekawy jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii? Chcesz dowiedzieć się, co to jest Christmas Crackers? Poznaj brytyjskie zwyczaje!
Jak świętują Brytyjczycy?

Boże Narodzenie to prawdziwie magiczny okres, w którym rodziny i przyjaciele spotykają się, aby dzielić się zwyczajami i tradycjami, które istnieją od wieków. Brytyjczycy rozpoczynają świętowanie 25 grudnia, dla nich to najważniejszy dzień Świąt (Christmas Day).

25 grudnia, w południe, odbywa się uroczysty obiad dla całej rodziny. Inaczej niż w Polsce, gdzie najważniejszy dzień Świąt to 24 grudnia, czyli Wigilia. Dla Brytyjczyków 24 grudnia to zwykły dzień.

Jak Brytyjczycy przygotowują się do Bożego Narodzenia?

W tygodniach poprzedzających Boże Narodzenie Brytyjczycy wysyłają kartki, oglądają szopki bożonarodzeniowe i śpiewają kolędy. Brytyjczycy uwielbiają dekoracje świąteczne. W ich domach i ogrodach błyszczą ozdoby świąteczne. Mikołaje, renifery, skarpety na prezenty są wszędzie.

Jak wygląda świąteczny obiad u Brytyjczyków?

Tradycyjny posiłek świąteczny w Wielkiej Brytanii to nadziewany, pieczony indyk lub gęś. Ponadto Brytyjczycy jędzą brukselkę, pieczone ziemniaki, sos żurawinowy, orzechowe nadzienie, kiełbaski zawinięte w bekon (tzw. pigs in a blankets).

[ Pigs in blankets. 

Z indykiem związana jest tradycja dotycząca kości w kształcie litery Y (wishbone). Zgodnie z nią dwie osoby ciągną tę kość, aby ją rozerwać. Osoba, której przypadnie dłuższa część po rozerwaniu może liczyć na magiczne spełnienie dowolnego życzenia.

Brytyjczycy nie dzielą się opłatkiem. To polska tradycja. 

A co na deser?

Brytyjczycy mają kilka typowo świątecznych deserów. Przede wszystkim na deser jedzą świąteczny pudding (Christmas pudding). To ciemne ciasto nasączone alkoholem z dużą ilością rodzynek, orzechów i wiśni. Jest trochę podobne do keksa.  

Christmas pudding.

Christmas Crackers – co to takiego?

Tradycyjnie obok każdego talerza na stole wigilijnym Brytyjczyków umieszczany jest Christmas Crackers. To duży ozdobny, papierowy cukierek z niespodzianką w środku. Wbrew pozorom nie znajdziesz w nim nic słodkiego. We wnętrzu może znajdować się kolorowa korona na głowę, zabawka, wróżba czy świąteczny żart. Zgodnie z tradycją, świątecznego cukierka otwiera się ciągnąc za dwa jego końce, najczęściej robią to dwie rożne osoby.

Christmas crackers. 

Co z prezentami?

W Wielkiej Brytanii otwieranie prezentów jest bardzo celebrowane. Mikołaj zostawia prezenty w nocy w specjalnie przygotowanych do tego skarpetach, które zawiesza się na kominku. Każdy z prezentów otwierany jest indywidualnie, dlatego tradycyjne angielskie otwieranie prezentów może trwać nawet cały wieczór.

Wprowadź świąteczny nastrój w swoim domu podczas nauki języka angielskiego!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy pakiet materiałów dla dzieci. Dzięki pakietowi na ŚWIĘTA! pokażesz dziecku praktyczne korzyści ze znajomości języka angielskiego, a tym samym błyskawicznie je zmotywujesz do nauki języka. Dziecko nauczy się słownictwa związanego ze świętami Bożego Narodzenia i tradycjami świątecznymi, a przy tym będzie się doskonale bawiło! Skorzystaj!

Zapraszamy także do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

Źródło obrazków: www.freepik.com 

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry