Australia – Dzień Australii, znane miejsca i ciekawostki

dzień Australii

Australia - Dzień Australii, znane miejsca i ciekawostki

Dzień Australii (Australia Day) to święto państwowe obchodzone w Australii 26 stycznia.

Australijczycy świętują założenie przez kapitana Arthura Phillipa (późniejszego Gubernatora Australii) pierwszej stałej osady w Australii.

Australia Day obchodzony jest we wszystkich stanach i terytoriach Australii, jest to dzień wolny od pracy, jeżeli przypada w sobotę lub w niedzielę to dniem wolnym od pracy staje się poniedziałek.

W tym dniu w całej Australii organizowane są pokazy wojskowe, wyścigi statków oraz zawody surfingowe. W wielu miastach Australii organizowane są tego dnia pokazy sztucznych ogni.

Z tej okazji dzielimy się z Tobą różnymi ciekawostkami dotyczącymi tego pięknego kraju.

Czy wiesz, że Australia jest jedynym państwem, które obejmuje cały kontynent? Jest więc jednocześnie i państwem, i kontynentem. Jest szóstym co do wielkości Państwem świata.

Powierzchnia Australii jest 24 razy większa od powierzchni Polski, a liczba ludności jest znacznie mniejsza (o ponad 13 mln). To dlatego, że 2/3 ludności Australii mieszka w 5 największych metropoliach: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth oraz Adelaide. Znaczna większość kraju to dzikie, niezamieszkane obszary.

Australia to jednak przede wszystkim piękne krajobrazy, ciekawa roślinność i zwierzęta, które nie występują nigdzie indziej. Czy wiesz, że w Australii jest największa rafa koralowa na świecie? Rafa koralowa Australii jest domem dla ponad 600 różnych gatunków koralowców, ryb, mięczaków, ssaków i gadów. Rafa jest tak ogromna, że jest widoczna nawet z kosmosu – jako biała smuga na tle niebieskiego oceanu. Marzeniem wielu osób jest nurkowanie i obejrzenie na własne oczy tej cudownej przyrody.

W Australii występuje wiele gatunków zwierząt, których naturalnym środowiskiem życia jest właśnie ten piękny kraj. Jednym z najpopularniejszych zwierząt w Australii jest kangur. Kangury występują tylko i wyłącznie w Australii oraz na sąsiadujących wyspach. Potrafią one skoczyć aż do 9 metrów i poruszać się z prędkością 56 km/h. Kangury mają specjalne torby, które znajdują się na brzuchu i służą do noszenia potomstwa.  

Kolejne zwierzę Australii to koala. Koale to urocze misie żyjące w lasach eukaliptusowych. Są to przyjazne i ufne zwierzęta. Co ciekawe – koala jest spokrewniony z kangurem. Koale to straszne śpiochy. Potrafią spać nawet 20 godzin na dobę i spędzają większość swojego życia na drzewie. Koale potrafią się między sobą komunikować, wydają wtedy dziwne dźwięki podobne do chrapania. 

W Australii żyje też wiele gatunków pajęczaków, w tym aż 135 gatunków pająków. Wśród nich jest wiele najbardziej niebezpiecznych pająków świata, np. tarantula. Niektóre z nich są tak jadowite, że ich ukąszenie potrafi zagrozić nawet ludzkiemu życiu. 

W Australii jest wiele parków narodowych. W centrum parku narodowego „Urulu-Kata Tjuta” znajduje się formacja skalna. Nazywa się „Uluru” lub „Ayers Rock”. Jest to jedna z największych atrakcji Australii. Ta ogromna czerwona skała położona jest na pustkowiu. Ma ponad 348 metrów wysokości i ponad 600 lat! Jej obwód ma ponad 10 km, a obejście jej zajmuje 4 godziny. Najpiękniej wygląda o zachodzie słońca.

Jeśli wolisz miejskie krajobrazy, koniecznie wybierz się do Sydney i odwiedź „Sydney Opera House”. To miejsce słynie z niezwykłej architektury i jest jednym z symboli Australii. W budynku mieści się kilka sal koncertowych. Największa z nich to „Concert Hall”, gdzie może przebywać aż 2679 osób. Musi robić wrażenie, skoro nawet Królowa Elżbieta II odwiedziła to miejsce aż czterokrotnie!

Czy przekonaliśmy Cię, że Australia to wyjątkowe miejsce?   

Tematy do dyskusji:

  • Które zwierzę Australii wydaje Ci się najbardziej interesujące?
  • Jaki jest najważniejszy powód, dla którego chciałbyś odwiedzić Australię?
  • Czy znasz inne ciekawostki dotyczące Australii? Jeśli tak to jakie?

Więcej przydatnej wiedzy na temat krajów anglojęzycznych, która przyda Ci się w codziennym życiu, a także na konkursach i olimpiadach z języka angielskiego znajdziesz w każdym zeszycie Niezbędnika Szóstoklasisty. Skorzystaj i pogłębiaj swoją wiedzę oraz znajomość języka angielskiego! Więcej na temat Niezbędnika dowiesz się tutaj

Zapraszamy także do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji dotyczących nauki języka angielskiego!

Australia – Dzień Australii, znane miejsca i ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry